Wyjaśnię Wam czym jest dla mnie outfit doskonały, jak czerpać przyjemność z zakupów, kupować mądrze i jakie funkcje powinny spełniać „doskonałe” stylizacje.

Outfit doskonały – założenia

Zależy mi, aby podkreślić, że poniższe założenia są prawdami, które ja wyznaję i którymi się kieruję. Mają związek z moim indywidualnym stylem, podejściem, charakterem i upodobaniami. Weźcie dla siebie to, co do Was przemawia i kreujcie swoje własne prawdy modowe i stylowe, które są wyrazem Waszego niepowtarzalnego charakteru.

1. Outfit ma wyrażać Ciebie

TY jesteś tak złożoną i różnorodną istotą, że ciężko jednoznacznie powiedzieć co to znaczy. Outfit może być ekspresją Twojego bieżącego stanu emocjonalnego, tendencji umysłu lub cech charakteru. Może wyrażać postawy i podejście do życia albo konkretnych tematów. Poprzez daną stylizację możesz pokazać swoje ideały i wartości.

Przykłady:

  1. Tymczasowy nastrój: kiedy mam podły humor, mało prawdopodobne, że ubiorę kolorową, radosną sukienkę. Chyba, że jest to taki stan, który może zostać poprawiony przez pozytywną paletę kolorów. Natomiast, gdy coś mocno zajmuje moją uwagę i wywołuje zmartwienia, nie będę się dobrze czuć w wesołej sukience.

2. Względnie stałe cechy charakteru: niektóre kobiety lubią klasykę. Biała koszula, marynarka lub garsonka. Stonowany look, często formalny i uniwersalny może być wyrazem dojrzałości, stabilności, spokoju, czy znalezienia swojego bezpiecznego miejsca w świecie. Może też wskazywać na pewność siebie, pracowitość, rzetelność lub/i być wyrazem skromności.

Ja nigdy nie czułam się swobodnie w totalnie klasycznym outficie. Może dlatego, że mam w sobie cząstkę buntowniczości, duszę artysty, a wychowywałam się wśród osób z nieco cynicznym poczuciem humoru. Dlatego do moich stylizacji od czasu do czasu lubię dodać coś nieszablonowego, rzucającego się w oczy, nietypowego, czy „odjechanego”. Oczywiście bez przesady… mam swoje lata 😉

Zobacz poniżej na Instagramie całą rolkę wraz z opisem „Aby stylówka nie była zbyt poważna…”

3. Postawy i podejście do życia.

radosne usposobienie – stylizacje z lat 50., żywe kolory;

nieszablonowe myślenie – oryginalne dodatki, odważne łączenie kolorów i fasonów;

męski charakter, „chłopaczara”, pewne dążenie do celu – marynarki, ubrania z szerokimi ramionami, wzorowane na męskie;

romantyczna natura – długie, zwiewne sukienki, luźno spięte włosy, romantyczne koki… można wymieniać i wymieniać. Jeśli macie więcej ciekawych pomysłów w jaki sposób stylizacja może wyrażać postawy, upodobania, charakter i podejście do życia – podzielcie się w komentarzu. Ciekawa jestem Waszych propozycji

4. -Poprzez stylizację możesz pokazać swoje ideały i wartości: najczęściej ideologiczne lub religilne, poprzez artystyczny wyraz przynależności do subkultury, tematyczne hasła nadrukowane lub wyszyte na ubraniach, ideologiczne połączenia kolorystyczne i symbole charakterystyczne dla postaw reprezentowanych przez daną osobę.

Co wyrażają poniższe stylówki?

Romantyczny nastrój
Wartości: sport i bycie fit
Radosne usposobienie

2.Poprzez Outfit możesz wzmacniać nowe cechy i postawy

Stylizacje mogą wzmacniać to czego najbardziej Ci potrzeba w danym momencie. Koncentrację, kreatywność, nadzieję, wytrwałość, spokój, pewność siebie, stabilność…

Stwórz kilka różnych stylizacji, które wpływają na Twój stan i podejście do życia. Ubierz się jak Brigitte Bardot czy Marylin Monroe i zobacz jakie wrażenia, myśli i emocje wywołuje w Tobie taki outfit. Jaka stylówka może wywołać w Tobie większe poczucie pewności siebie, skuteczności, czy zdecydowania? A jaka otuli Cię przytulnym ciepłem bezpieczeństwa?

Najlepiej jest wziąć do ręki daną część garderoby i sprawdzić w jaki sposób z Tobą rezonuje. Jak jej doświadczasz i jakie uczucia wywołuje. Następnie załóż ją i poeksperymentuj z dodatkami. Różne akcesoria wywołują różny efekt końcowy. To nie pozostaje bez znaczenia jaką torebkę dziś ze sobą zabierzesz, czy jakim paskiem uzupełnisz swój bazowy outfit.

3. Twój outfit wpływa na to, jak postrzega Cię otoczenie

Co chcesz pokazać innym?

Możesz świadomie decydować jakie wrażenie zamierzasz zrobić na otaczających Cię ludziach, co chcesz im pokazać, jaką część siebie. Przykładowo, gdy chcesz przedstawić aspekt, że jesteś godna zaufania, znasz się dobrze na tym co robisz – być może doskonale skrojony garnitur/garsonka sprawdzi się w tym przypadku (oczywiście to zależy też od branży w jakiej działasz).

Inne wrażenie wywrzesz na ludziach, którzy Cię otaczają, gdy pokażesz im się ubrana w skórę i lateks , w mocnym makijażu, piercingu i tatuażach, a inne, gdy ubierzesz się od stóp do głów na różowo. I nie chodzi tu o uleganie stereotypom, ponieważ oczywiste jest, że możesz uwielbiać róż, jednocześnie będąc wyjątkowo inteligentną osobą, a tworząc różowy total look, w ten sposób walczyć ze stereotypem lalki Barbie. Natomiast cokolwiek ubierasz – warto abyś tworzyła daną stylówkę świadomie. Wtedy zawsze będzie to outfit doskonały.

Outfit a charakter

W Barcelonie outfit nie ma aż tak dużego wpływu na ludzi, którzy Cię otaczają. Jest tu tak ogromna różnorodność, że naprawdę trudno byłoby określić kogokolwiek po samym sposobie ubierania. Niektórzy ubierają się wręcz skrajnie artystycznie, podczas gdy okazuje się, że ich myślenie jest mocno ograniczone i zaszufladkowane. Inni, prezentujący się skromnie, okazują się wyjątkowo rozbudowanymi i ciekawymi osobowościami. Jeszcze inni, na podstawie outfitu sprawiają wrażenie totalnie innej osoby niż to, na co wskazywałby ich charakter. To też świadczy o pewnych tendencjach, postawach, czy skłonnościach, nieprawdaż?

Czy ktoś, kto ubiera się tak „skrajnie artystycznie”, jak w powyższym przykładzie, jednocześnie będąc mało twórczą osobą, nie jawi się Wam jako pozer, czy naśladowca? Czy dziewczyna wyglądająca jak „lalka Barbie”, z nieprzeciętnie wnikliwym intelektem, logicznym sposobem myślenia i błyskotliwymi ripostami, nie wywołuje wrażenia jakby walczyła ze stereotypem? A może ma po prostu duży dystans do siebie i świata, albo dba o pozytywne kolory w swoim życiu? Jeszcze trudniej oceniać po wyglądzie mężczyzn noszących wąsy, a jednocześnie długie spódnice lub sukienki – co jest tutaj dość powszechne.

Jedno jest pewne: Twój outfit wpływa na to, jak postrzegają Cię inni. Wbrew pozorom – ma tu duże znaczenie nie tylko to, jak wyglądasz, ale jak outfit koresponduje z Twoim charakterem. Ważne jest, jaki tworzą mix. Czy wyglądasz wiarygodnie, czy tak, jakbyś udawała kogoś kim nie jesteś? Pomyśl o tym, tworząc swój outfit doskonały.

4. Outfit może podkreślać Twoje atuty lub ukryć je

Stylizacje mogą wyłuskać to, co piękne w Tobie, albo stworzyć niekorzystny efekt. Możesz podkreślić swoje atuty albo ukryć je, a nawet uwypuklić mankamenty. To nie oznacza, że każda z nas chce, czy powinna podkreślać swoją urodę. Czasem pragniemy uzyskać inny efekt – stwarzać wrażenie bardziej wyluzowanej, wyrazić jakiś przekaz ideologiczny, podkreślić męskie cechy a ukryć kobiece, czy schować się po prostu w wygodnym, zbyt dużym ubraniu. I znowu – jeśli wiesz co robisz, rób to, co chcesz!

Niestety, wiele kobiet nie wie nawet, że pewne rodzaje ubrań, czy dodatków stwarzają niekorzystny efekt, źle korespondując z danym typem sylwetki albo urody. Wiele z nas nie zna podstawowych zasad stylistycznych, takich jak to, że kapelusz z szerokim rondem skraca sylwetkę i lepiej jest go nosić do butów na obcasie niż płaskich, zwłaszcza, jeśli jesteś niewysoka, albo taki prosty fakt, że podwinięte rękawy wyszczuplają, podkreślając najszczuplejsze partie ciała (nadgarski i łokcie). Takich prostych zasad jest parę i na pewno omówimy je w którymś momencie.

Manipulowanie swoim wizerunkiem może być walką z nudą i monotonią codzienności, może wskazywać na otwarty umysł, wrażliwy na barwy, faktury i formy. Dla mnie ważne jest aby outfit nie przyćmiewał osoby, która go nosi.

Moje dodatkowe założenia w zakresie outfitu doskonałego

Wygoda

Moje stylizacje muszą być wygodne. A jednocześnie potrzebuję, by były czymś więcej niż tylko zakładaniem dresów, kapci czy rozczłapanych butów (choć niezwykle łatwo doprowadzam buty do wyżej wymienionego stanu).

„Moje perełki”

Lubię do mojej stylizacji dodać zawsze coś wyjątkowego, co robi na mnie wrażenie, co jest tym moim „łał”, perełką. Dlatego chodzę po sklepach i oglądam wielokrotnie, przymierzam i przebieram, zanim znajdę coś, co zrobi na mnie wyjątkowe wrażenie. Czuję, kiedy „to jest właśnie to!”.

Trendy a mądre zakupy

Nie jestem zwolenniczką uzależniania się od aktualnych trendów. Często noszę moje „idealne perełki”, jakie odkryłam w poprzednich sezonach. I nie zamierzam się ich pozbywać tylko dlatego, że w tym sezonie zmieniła się moda! Jestem za mądrym kupowaniem, bo branża modowa, zwłaszcza fast fashion, generuje ogromne ilości śmieci – ubrania, które po jednym sezonie lądują na wysypisku. Jednak lubię dodać jakiś aspekt świeżości, chociaż akcent tego, co jest obecnie „na czasie”.

Outfit doskonały – NIE wszystko na raz!

Nie wyobrażam sobie ubrać się od stóp do głów w „nowy trend”. Nigdy nie czułam się komfortowo nawet zakładając klika nowych rzeczy na raz. Nowe buty, spodnie, bluza – muszą być początkowo łączone z ubraniami kupionymi dawniej, do których już przywykłam. Inaczej czuję się nienaturalnie. Niech mój styl zmienia się powoli, stopniowo.

A rzeczy używane…

Nie noszę rzeczy używanych. Nie jestem w stanie. Mam wysoką wrażliwość na energie innych ludzi i nie czuję, że dane ubranie używane jest naprawdę moje. Dlatego też nie pożyczam swoich ubrań. Zdarzyło mi się to kilka razy i nie mogłam w nich później chodzić nawet po wypraniu. Natomiast bardzo chętnie oddaję innym rzeczy, które już mi nie pasują, przekazuję biednym albo wrzucam do kontenera z odzieżą używaną. Te lepszej jakości, do których przestaję być z czasem przekonana -co również się zdarza, zwłaszcza, gdy zakup nie był przemyślany – rozdaję zwykle koleżankom.

Jaki będzie Twój outfit doskonały?

Jakimi założeniami się kierujesz przy tworzeniu swoich codziennych stylizacji? Jeśli Twój outfit jest zamierzony – zawsze będzie doskonały. Wybierasz każdego dnia, co chcesz przedstawić światu, jak zamierzasz się czuć i na jaką stylizację masz po prostu ochotę. Jaką rolę dzisiaj spełnia Twoja stylizacja? Jaki musi być Twój dzisiejszy outfit? Co jest dla Ciebie ważne? Podziel się w komentarzu – ciekawa jestem Waszych wartości.

2 Comments

  1. avatar
    Karolina says:

    Kolejny wpis naszpikowany wiedzą i przydatnymi wskazówkami. Bardzo zaskoczyła mnie informacja o ubraniach noszonych przez inne osoby. Uświadomiłaś mi, dlaczego i ja nigdy tego nie lubiłam. Moje stylizacje dopasowuję do nastroju, czasem mam ochotę na seksowną sukienkę, a czasem wygodny dres i to jest ok.

    1. avatar

      Dzięki śliczne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *